Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren
Kolayca İletişim Kur Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren

Bu yazımızda varis hastaları tarafından en çok merak edilen sorulardan biri olan varis çoraplarının ne işe yaradığından, tedavi edici özelliği olup olmadığından bahsedeceğiz.

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı; hastalığın şikayetlerini aza indiren, ilerleme hızını yavaşlatan ve tedavi sonrasında destekleyici ürün olarak kullanılan bir çoraptır.

Hamilelik ya da tedaviye engel herhangi bir durumu olan hastalar tedavi süreci başlatılana kadar sorunun ilerleme hızını yavaşlatmak ve yaşanan şikayetleri en aza indirmek için varis çorabı kullanmayı tercih etmektedir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorapları venöz hastalıkların gelişmesini ve ilerlemesini önlemek amacıyla üretilmiş kompresyon çoraplarıdır. Kompresyon çorabı ile kastedilen özel basınçlı çoraplar olmasıdır.

Varis çorapları bacağı saran sıkı ve elastik çoraplardır. Bacağın istenilen alanına istenilen oranda basınç uygulayarak kan dolaşımını destekler. Bu sayede damarlarda kirli kanın birikmesini engelleyerek sorunun ilerlemesini önler.

Bacak Ağrısı ve Kramp Problemini Azaltır

Varis hastalarının en sık karşılaştığı şikayet bacaklarda oluşan ağrı ve kramplardır. Ağrılar bazı hastalarda çok hafif olabilirken bazı hastalarda oldukça bezdirici olabilmektedir. Özellikle ağrıları şiddetli düzeyde olan hastalar için varis çorapları kurtarıcı niteliğindedir.

Bacaklara uyguladığı basınç sayesinde kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayarak ağrı ve krampların azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca düzenli kullanı ile bacaklarda oluşan şişliklerin azalmasına da fayda sağlamaktadır.

Varislerin İlerlemesini Yavaşlatır

Varis tedavi edilmedikçe ilerleme eğliminde olan bir sorundur. Orta boy bir varis tedavi edilmez ise zamanla büyük boyutlu varislere dönüşebilmektedir. Büyük boyutlu damar genişlemeleri ise müdahale edilmez ise zaman içerisinde bacak yaralarına dahi dönüşebilmektedir. Bu nedenle varis hastaları için öncelik sorunun tedavi edilmesidir.

Ancak tedavi sürecini henüz başlatamamış hastalar için sorunun ilerlemesini yavaşlatmak için çorap kullanımı önerilmektedir.

Örneğin gebelik döneminde varisler ortaya çıkmaktadır. Ancak bebeğin varlığından dolayı bu süreçte tedavi edilmesi önerilmez. Sreci en az hasarla atlatmak adına gebe hastalara varis çorabı kullanımı tavsiye edilir.

Toplardamar Kan Pıhtılaşmasını Önler

Çorapların kan dolaşımını düzenleme etkisi sayesinde kanın damarda beklemesi engellenir. Bu sayede kanın damarda bekleyip pıhtılaşmaya neden olması riski de en aza indirilmiş olur.

Varis Tedavisi Sonrası İyileşme Sürecini Hızlandırır

Çorapların en önemli etkisinden birisi de tedavi sonrası süreçte iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Tedavi sonrası çorap kullanımı hem tedavinin etkinliğini arttırmakta hem de iyileşme sürecini olumlu etkilemektedir. Ameliyatsız tedavilerde hastadan hastaya değişmekle birlikte genel olarak 15 gün çorap kullanımı önerilmektedir.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Varis çorapları 24 saat kullanım gerektirmez. Sabah yataktan kalkmadan giyilmesi ve gün sonunda yataren çıkarılması yeterlidir. Geceleri kullanımı gereksizdir.

Varis Çorabı Nasıl Alınır?

Varis çoraplarının farklı farklı türleri ve farklı basınçta olanları bulunmaktadır. Bu nedenle rastgele bir ürün alınması doğru olmayacaktır. Ürün almadan önce mutlaka bir kalp damar cerrahına muayene olarak doğru ürün alınmalıdır.

Varis Çorabı Türleri Nelerdir?

Varis çorapları dizaltı, dizüstü, külotlu çorap şeklinde ve hamileler için olmak üzere farklı türleri bulunmaktadır. Ayrıca çorapların basınç oranları da farklı farklı olabilmektedir.

Örneğin yukarıdaki görselde diz üstü varis çorabının basınç oranları gösterilmektedir.

Varis Çorabı Tedavi Edici Değildir.

Varis çorabının tedavi edici bir ürün olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle çorap kullanımı ile hastalığın ilerleme hızı yavaşlatılıp, şikayetler azaltılsa bile mutlaka varisler tedavi edilmelidir. Varis tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıda linki paylaşılan yazımıza gözatabilir veya kliniğimizi ziyaret ederek ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?