Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren
Kolayca İletişim Kur Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren

Hemoroid ilerleyen derecelerinde kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek düzeyde ağrı ve rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bu yazımızda ev koşullarında hemoroid ağrılarından kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Ağrının nasıl geçeceğini anlamak için öncelikle ağrının neden olduğunu anlamak faydalı olacaktır.

Hemoroid Neden Ağrı Yapar?

Hemoroid kabızlık ve aşırı ıkınmaya bağlı olarak anüs içindeki damarların genişleyerek makat dışına sarkmasıdır. Sarkan bu damar yapılarına hemoroid memeciği ismi verilmektedir. Bu memeciklerin makat kasları tarafından sıkıştırılması ağrı yaşanmasına neden olmaktadır.

Hemoroid Evreleri

Hemoroid ilk evrelerde ağrıya neden olmaz ancak ilerleyen evrelerde ciddi ağrıya neden olur. Hemoroid hastalığının 4 farklı evresi bulunmaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hmrdhazr-1.jpg

Hemoroid memeciklerinin makat kasları tarafından sıkıştırılması ağrıya neden olmaktadır.

Yukarıda ki görselde hemoroid memeciklerinin evrelere göre konumunu görebilirsiniz. İlk evrede memecikler anüs içerisinde oluşmaya başlar. İkinci evrede ise oluşan memecikler ıkınmaya bağlı olarak dışkılama esnasında anüs dışına sarkar. Dışkılama sonrasında kendiliğinden normal konumuna döner. 3. evrede ise dışkılama ile anüs dışına taşınan memeler ancak elle içeri doğru itilirse normal konumuna döner. Son evrede artık memecikler elle içeri itilse dahi normal konumuna dönemezler. Sürekli olarak anüs dışında olan memecikler makat kasları kasıldıkça anal bölgede ağrı yaşanmasına neden olur.

Ev Koşullarında Hemoroid Ağrısından Kurtulma Yolları

Ağrının nasıl geçirileceğine dair tavsiyeden önce hemoroid hastalarına kabızlıktan korunmaları tavsiyesinin verilmesi yerinde olacaktır. Ayrıca sıcak su oturma banyosu, bölgesel uyuşturucu krem kullanılması, ağızdan hap alınması gibi uygulamalar hemoroid ağrısından kurtulmak için tavsiye edilir.

Sıcak Su Oturma Banyosu

Hemoroid ağrısından kurtulmanın en kolay ve ucuz yolu sıcak su oturma banyosudur. Sadece uygun bir leğen ve sıcak su ile hemoroid ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Oturma banyosu için yakmayacak sıcaklıkta su leğene doldurulur ve leğen oturmaya uygun bir konuma getirilir. Ardından sıcak suyun içerisinde yaklaşık 5 6 dakika oturulur. Bu şekilde bölgedeki kaslar gevşetilerek ağrı ortadan kaldırılabilir. Sıcak su içerisinde uzun süre oturmak yerine imkan varsa uygulamanın sık sık tekrarlanması daha faydalı olacaktır.

Bu uygulamanın tedavi edici bir özelliği bulunduğu unutulmamalıdır. Bu yolla ağrı hafifletilse bile sorundan kalıcı olarak kurtulmak için mutlaka tedavi olunmalıdır.

Uyuşturucu Krem Kullanımı

Bölgenin uyuşturulması yaşanan ağrının hafiflemesini sağlar. Bunun için piyasada birkaç farklı ürün bulunmaktadır. İlaç kategorisinde yer alan anestol merhemin bölgesel olarak uyuşturma etkisi bulunmaktadır. Dışkılama sonrasında bölgeye anestol pomad uygulanması hastada rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca makat çatlağı için üretilmiş bitkise içerikli bir ürün olan anuflexte hemoroid ağrısını hafifletici etkiye sahiptir. Anestol pomadla aynı etkiyi içeriğindeki bitkisel özler sayesinde doğal yollarla sağlamaktadır.

Tablet Kullanımı

Hemoroid yapısal olarak varis sorunu ile benzerdir. Her iki hastalıkta da damar genişlemesi ortaya çıkmaktadır. Variste bacaklardaki damar genişlerken, hemoroitte anal kanal içerisinde bulunan damarlar genişleyerek anüs dışına sarkar. Damarlarını büzüştürücü etkisi ve kan akışını düzenleyici etkisi bulunan Daflon tablet kullanılması da makat bölgesindeki ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

Bahsedilen yöntemler yalnızca yaşanan şikayetleri hafifletmeye yöneliktir. Tedavi edici hiçbir özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle ağrıya çözüm bulunsa bile sorundan kalıcı olarak kurtulmak için mutlaka tedavi olunmalıdır.

İdea Klinik İzmir’de hemoroid hastalığını teknolojik cihazlar sayesinde acısız ve ağrısız bir şekilde tedavi ediyoruz. Tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki verilen yazımızı inceleyebilirsiniz. Hemoroidlerinizden kurtulmak online randevu alabilir ve dakikalar içerisinde hemoroid hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?