Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren
Kolayca İletişim Kur Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren

Varis hastaları tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi varislerin nasıl geçeceğidir. Bu yazımızda varisleri nasıl geçeceği ve nasıl geçmeyeceği hakkında ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz. Bu sayede halkarasında geçerli görülen ama tıbbi olarak hiçbir fayda sağlamayan yöntemlerle zaman ve para kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Bu tür geçersiz uygulamalar zaman ve para kaybına neden olmasına ek olarak tedavi sürecinin ötelenmesine dolayısıyla da sorunun daha da ilerlemesine neden olarak daha zorlu bir tedavi sürecine yaşanmasına neden olmaktadır.

Varis Nasıl Geçer?

Varislerin nasıl geçtiğinin anlaşılması için sorunun ne olduğunun ve neden olduğunun anlaşılması daha faydalı olacaktır. Aşağıdaki görselde sağlıklı bir damar ve varisli damar gösterilmiştir. Sağlıklı damarlarda kan taşınırken geriye sızma olmaması için damar kapakçıkları bulunmaktadır. Bacaklara uygulanan baskı zaman içerisinde bu kapakçıkların hasar görmesine neden olmaktadır. Kapakçıkların yıpranması kirli kanın sızmasına ve bölgede birikmesine neden olmaktadır. Kirli kanın damarda birikmesine bağlı olarak damarın yapısal olaraj bozulmasına yani genişlemesine varis ismi verilmektedir.

Doktor Müdahalesi

Varislerin geçmesi için kirli kanın bölgede birikmesi engellenmektedir. Bahsedilen kirli kanın damardan temizlenmesi değildir. Kanın damardan temizlenmesi yalnızca geçici bir çözümdür. Sorunun kesin olarak çözülmesi için tek yol doktor müdahaledir. Güncel olarak doktorlar varisleri lazer, radyofrekans, köpük ve skleroterapi gibi tekniklerle tedavi edilmektedir.7

Yukarıda bahsedilen teknikler ameliyatsız varis tedavi teknikleridir. Bu tekniklerle sorunlu damarlar ameliyatsız yöntemlerde varisin yoğunluğuna göre dakikalar içerisinde tedavi edilmektedir. Ayrıca kesi olmaması sayesinde estetik açıdan istenmeyen bir duruma neden olmadan tedavi uygulanabilir. Tedavi tekniklerini daha ayrıntılı olarak incelemek için ameliyatsız varis tedavileri yazımıza aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Bitkisel Varis Tedavisi

Elma Sirkesi

Bitkisel tedavi olarak araştırma yapılınca ilk karşılaşılan tavsiyelerden birisi elma sirkesi kullanımıdır. Elma sirkesinin şişlik önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle halk arasında varise iyi geleceği yönünde bir inanış bulunmaktadır. Oysa varis şişlik değil damarın yapısının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan genişlemelerdir. Ayrıca yüzeysel olarak cilde uygulanan bir ürünün damarın içindeki yapısal bir bozulmayı düzeltmesini beklemek de akıllıca olmayacaktır.

Kekik ve At Kestanesi

Kekik ve at kestanesinin kaynatılarak suyunun içilmesinin varislere iyi geldiği yönünde bir inanış bulunmaktadır. Ağızdan alınan bir ürünün bacaklardaki damarın yapısına bir etkisi olacağını beklemek pek yerinde olmayacaktır.

Lahana

Kırmızı lahananın haşlandıktan sonra yakmayacak sıcaklıkta ile bacaklara sarılmasının varisleri engelleyeceğine dair halk arasında bilgiler bulunmaktadır. Ancak sorunun neyi nasıl çözeceğine dair herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Lahananın hiçbir tedavi edici özelliği yoktur. Aksine sıcak damarların genişlemesine neden olmasından dolayı olumsuz etkisi bile olabilir. Varis hastalarına sıcaktan, sıcak ortamlarda uzun süre bulunmaktan uzak durmaları tavsiye edilir.

Ayrıca çobanpüskülü, yaban mersini, kekik, kivi, koyun otu, at kuyruğu otu, bal, asma yaprağı, fındık yaprağı, rezene gibi bitkilerin ve meyvelerin tüketilmesi de hastalara verilen tavsiyeler arasında yer almaktadır. Ancak bunların yada herhangi bir besinin ağızdan alınarak bacaklardaki bir sorunu tedavi etmesi mümkün değildir. Yani bitkisel varis tedavisi diye bir şey söz konusu değildir.

Sülükle Varis Tedavisi

Sülükle varis tedavisi de toplumda sıkça anılan tedavilerden birisidir. Sülüklerin kan emme özelliği olmasına bağlı olarak varis tedavisinde herhangi bir etkisi olacağı düşünülmüştür. Sülüğün bacakta bulunan kirli kanı emince sorunun ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Ancak kirli kanın boşaltılması kalıcı bir çözüm değildir. Nasıl ki insan hasta olduğundan ağrı kesici içmesi yalnızca geçici bir çözümse yani ağrı kesici hastalığı tedavi etmiyorsa kanın boşaltılmasında da mantık aynıdır. Ayrıca kirli kanın damardan tahliye edilmesi sorunu çözecek olsa sülüklere gerek kalmadan bu işlemi doktorlarda çok daha hijyenik bir biçimde yapabilirler.

Varis Çorabı

Varis çorabı tedavi edici bir ürün değildir. Tedavi edici olmasa da hastalığın ilerlemesini yavaşlatma ve yaşanan şikayetleri aza indirme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca tedavi sürecinden sonra da doktorun tavsiyesi üzerine tedavi sonrası yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Varis çorabı özel olarak bacakların belli bölgelerine basınç uygulamaktadır. Bu basınç damarlardaki kanın akışına yardımcı olarak şikayetlerin hafiflemesini sağlamaktadır. Halk arasında kulaktan kulağa dolanan diğer tekniklere nazaran daha mantıklı olmasına rağmen malesef ki varis çorabı da tedavi edici bir ürün değildir.

Çağdışı ve geçersiz yöntemlerle paranızı, vaktinizi ve sağlığınızı kaybetmek yerine İdea Klinik Bursa’da çağdaş yöntemlerle dakikalar içerisinde varislerinizden kurtulabilirsiniz. Ücretsiz muayene imkanımızdan faydalanmak ve ameliyatsız tedaviler hakkında bilgi almak için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

Sizi Aramamızı İster misiniz?