TürkçeİngilizceAzericeArapçaRusçaAlmancaFarsçaUkrayna

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Bu yazımızda anal fissür yani makat çatlağı hastalığının kremle tedavisinden bahsedeceğiz.

Kremle makat çatlağı tedavisi yalnızca akut dönemde olan vakıalarda işe yaramaktadır. Kronikleşen sorunlarda krem tedavisi yetersiz kalmaktadır.

Akut Anal Fissür

Akut dönem hastalığın ilk oluştuğu evredir. Hastalığın oluşmaya başladığı ilk haftalar akut döneme denk gelmektedir. Bu dönemde dışkılama esnasında can yanması ve kanama şikayetleri görülebilir. Görülen şikayetler dışkılama sonrasında dakikalar içerisinde kaybolur. Kronikleşen vakıalarda ise ortaya çıkan şikayetler saatlerce devam eder.

Akut dönemde tespit edilen durumlarda krem tedavisi uygulanır. Bu aşamadaki sorunlarda krem tedavisinin başarı oranları %50-70 civarındadır.

Kremle Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür makat derisinde oluşan yara ve yırtıklardır. Bu alanda oluşan yara ve yırtıklar makat kaslarının kasılmasından dolayı kendiliğinden iyileşemez. İyileşmenin olması için kasların kasılmasının engellenmesi gerekir.

Anal fissür kremleri bölgesel olarak kas kasılmalarını engelleyen ve kasların gevşemesini sağlayan özelliktedir.Bu amaçla piyasaya sürülen ürünlerin iki türü vardır. İlaç olarak sınıflandırılan nitrogliserinli ürünler ve bitkisel içerikli kremler.

Nitrogliserinli Kremler

Nitrogliserin ilaç sanayisinde ve patlayıcı madde üretiminde kullanılan kimyasal bir etken maddedir. Sağlık açısında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılsa bile pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Bunlardan en sık karşılaşılanlar baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve taşikardidir.

Nitrogliserinli hemoroid ve anal fissür kremleri 2004 yılında FDA onayından geçilerek piyasalarda yer bulmuştur. (FDA; Amerika birleşik devletinin sağlık bakanlığına bağlı ilaç ve kozmetiklerden sorumlu birimidir).

Nitrogliserin içerikli ürünlerin etki mekanizması ve kullanımı neredeyse aynıdır. 12 saatte bir yani günde 2 kez lokal olarak nohut büyüklüğünde uygulanır. Yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. en çok karşılaşılan yan etki şiddetli baş ağrısıdır.

Krem bölgesel olarak gevşeme sağlar. Bu sayede yaranın iyileşmesini engelleyen kasılmalar devre dışı bırakılmış olur ve yara iyileşme süreci başlar. Ortalama 8 haftada tedavi tamamlanır.

Nitrogliserinli Kremler

Rectogesic

Hollanda menşeli Farmasel firması tarafından üretilmektedir. Bu alanda ilk üretilen ürnünlerden birisidir. Rectogesic %0,4 Nitrogliserin içermektedir.  İçeriği sayesinde damarları genişleterek kas kasılmalarını engeller. Haziran 2019 da rectogesic kremin fiyatı 127 tldir.

Rectoderm

Rectogic adlı ürünün satışının durdurulması ile piyasaya çıkan üründür. Pharmist Grup tarafından üretilmiştir. Etki mekanizması rectogesic ile aynıdır. Haziran 2019 da rectodermin fiyatı 166 tldir.

Nitrogliserinli ürünler yan etkileri ve kimyasal içeriğinden dolayı 18 yaş altı hastalar için önerilmez. Aynı şekilde hamileler ve emziren anneler içinde uygun değildir.

Bitkisel Krem

Nitrogliserinli ürünlerin yan etkilerinin yaşanmaması için makat çatlağı tedavisi için bitkisel ürünler geliştirilmiştir. Bu ürünler içerisinde ön plana çıkan Anuflex merhemdir.

Anuflex Merhem

Anuflex pomad tamamen bitkisel özlerden oluşmaktadır. 3 yaş üzeri herkes kullanabilir. Bitkisel olması sayesinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Anuflex pomad içerisinde kaslarda gevşeme yapan aynı safa yağı, bitkisel olarak uyuşturma sağlayan karanfil yağı, kaşıntıyı engellemesi için bitkisel kortizon olan meyan kökü, damarları daraltması için at kestanesi özü, yarayı hızlı iyileştirmesi için sarı kantaron yağı bulunmaktadır. Bu özlerin birleşmesi ile rectoder, rectogesic gibi kremlerin kimyasal maddelerle sağladığı etki doğal yollardan sağlanmış olur.

Anuflex merhem 2019 yılında 49 liradan satılmaktadır. Fİyat açısından da diğer ürünlere nazaran oldukça avantajlı bir konuma sahiptir.

Akut dönemde tedavisi yapılamayan veya krem tedavisinde sonuç alınamayan durumlarda fissürler botox tedavisi ile tedavi edilir. Tedavi için ameliyatta bir seçenektir ancak yan etkilerinin fazla olması nedeniyle önerilmez. Botox tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan ameliyatsız makat çatlağı tedavisi yazısına göz atabilirsiniz.

About Op. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz