Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren
Kolayca İletişim Kur Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren

Hemoroid Tedavisi

Türkiye’de yaşayan insanlarda makat hastalığı denince ilk sırada gelen bir hastalık Hemoroid yada halk arasındaki tabiri ile Basur her ne kadar Mayasıl olarak da bilinse de Mayasıl farklı bir hastalık olup, Anal Dermatit problemidir. Ergenlik ile başlayan bu sorun özellikle kabızlık problemi ile karşı karşıya kalan insanları risk altına almaktadır. Çünkü insanlar bu sorundan kurtulmak için uzun süre tuvalete zaman geçirerek ıkınma hatasını sürekli tekrarlamaktadır.

Basur Ameliyatı

Basur Neden Olur?

Hastalığın tedavisine geçmeden önce korunma önlemi almak isteyenler için neden olduğuna bakalım. Tekrar belirtmek gerekirse sorunun kaynağında Kabızlık (Konstipasyon) problemi yatmaktadır. Kabız olan insanların %95 gibi büyük bir bölümü tuvalette uzun zaman geçirerek bu süreçte sürekli ıkınarak dışkı ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. Ikınma kesinlikle yapılmaması gereken hatalı bir durum olup, Anal Hematom dahil Hemoroid hastalığına neden olmaktadır.

Ikınmak Toplardamar Genişlemesine Neden Olur
Günlük hayatta sıkça yaptığımız uygulamalar bazen içinden çıkılması zor sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Onlardan biride kabızlık problemi ile karşı karşıya kalan insanların ıkınma alışkanlığıdır. Ikınma ile birlikte ortaya çıkan basınç anüs bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Yani bacaklarda sıkça gördüğümüz varis hastalığı benzeri bir durumdur. Basur hastalarında farklı olarak sadece damar genişlemesi ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kasların gevşemesine neden olmaktadır. Kasların gevşemesi ile birlikte genişleyen damar anüs iç bölgesine ulaşmaktadır.

Makat Kanaması İle Ortaya Çıkmaktadır.
Genişleyen ve anüs iç kısmına ulaşan toplardamar dışkılama esnasında dışkı ile tahriş olarak kanamaya neden olur. Bu kanama genelde ağrısız olmaktadır. Fakat tüm kanama problemleri sadece Hemoroid kaynaklı olmayıp, mutlaka nedeni araştırılmalıdır.

Hemoroid Memesi Makat Dışına Çıkar
Hastalık 4 evreden oluşmakta olup, ilk evrede sadece kanama problemi görülmektedir. 2. Evrede meme anüs iç kısmında olup, dışkılama esnasında dışkı ile makat dışına çıkmaktadır. Dışkılama bitmesi ile birlikte kalktığında kendisi içeri girer. 3. Evre olduğunda yine dışarı çıkar / girer yada girmeyip, kişi parmağı ile itmesi gerekir. 4. Derece olması halinde ise basur memesi sürekli makat dışında şişlik gibi durmaktadır.

Basur Ağrı Yapar mı?
Bilinenin aksine en az ağrı yapan hastalıklardan olup, genelde 3. ve 4. derece hemoroid hastalarında anüs dışına çıkan memenin anüs kasları arasında boğulması ile oluşmaktadır. 2-3 Hafta sürecek ciddi bir ağrıya neden olan bu duruma Tromboze Hemoroid denmektedir. Bu süreçte ağrıyı hafifletmek dışında yapılacak çok bir şey yoktur. Basur ağrısının evde çözümü için aşağıda yer alan bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. https://www.basur-tedavisi.com/basur-agrisi-evde-nasil-gecer

Basur Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçen bir hastalık olmadığını bilmeliyiz. Bunun dışında tedavi için mutlaka hastalığın ne olduğu teşhis edilmelidir. Yani burada bize düşen bir doktora giderek yaşadığımız sorunun ne olduğu, basur ise hangi evrede olduğu tespit edilmelidir.

Basur İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Makat bölgesinde yaşadığınız tüm sorunlar ağrı, şişlik, akıntı, kanama, apse, iltihap vs için mutlaka genel cerrahi bölümüne randevu almak gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken doktor seçimi olup, genel cerrahi çok geniş bir alan olduğu için özellikle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış olan, proktoloji uzmanları tercih edilmelidir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Erken teşhis her zaman için önemli ve hasta için avantaj sağlamaktadır. Hastalarımız ilk 3 evre içerisinde geldiklerinde ameliyata gerek kalmadan sadece 5 dakika içinde sağlığına kavuşmaktadır. Bunun için Lazer ve RBL (Rubber Band Ligation) yöntemi uygulanmakta olup, aşağıda bu uygulamaları özet şekilde tanıyalım, görelim.

Lazer Yeni oluşan hemoroid hastalarında etkili olan bu uygulama özellikle kanamalı basur hastalarında hekimin çok işine yaramaktadır. Anoskop ile anüs iç kısmına girerek oluşan memeyi ısıtarak tahrip etmektedir.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi) 2. ve 3. derece hastalarda ise lazer tek başına yeterli olmayacağı için Rubber Band Ligation yani lastikle boğma yöntemi uygulanmaktadır. Ortaya çıkan memenin boğularak yok olması amaçlanmaktadır. Dilerseniz bu konudaki detayları IDEA Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanlarından Op. Dr. Atilla KAYA’nın hazırladığı bir video’dan göz atalım. Kısa süreli videoyu izleyip, konuya devam edelim.

Hemoroid Ameliyatı (THD)

Evet arkadaşlar 3. dereceye kadar ameliyatsız yöntemler uygulanırken maalesef 4. derece hemoroid hastalarında bu imkan maalesef kalmamaktadır. Tek seçenek basur ameliyatı olup, bir çok yöntem bulunmaktadır. IDEA Kadıköy Kliniği doktorlarından Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas’ın geliştirdiği THD yöntemi aslında ameliyat denmeyecek kadar basittir. Özel bir cihaz ve kullan at parçalar ile yapılan uygulamada hemoroid memesine kan getiren damarlar tespit edilip, anüsün 5-6 cm yukarısından bağlanır. Böylelikle kan gelmeyen memeler kendi kendine büzülüp, yok olmaktadır.

Evet arkadaşlar Basur hastalığı ve tedavisine dair aktaracağımız bilgiler bu kadar olup, aynı zamanda aşağıda yer alan bağlantılardan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Bunun dışında sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formundan sorularınızı iletebilirsiniz. Doktorlarımız en geç 24 saat içerisinde burada yanıt vermektedir.

https://www.ideaklinik.com/basur-hemoroid-hastaligi.html
https://www.hemoroidklinigi.com/

35 Comments

Add a Comment
 1. merhabalar hocam. ben hemoroid hastasıyım. boğma tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. ücret aralığı nedir?
  op. dr ergun aygören
  boğma yöntemi ayaktan uygulanan bir yöntemdir.herhangi bir yatış istirahat gerektirmez.sgk lı hastalarımıza 1150 tl dir.

 2. Mrb hastene nerde ve randevu alabilirmiyim yarın gelcem
  op. dr ergun aygören
  bursa nilüferde fsm bulvarındayız.05321522675 nolu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar. 2 hafta önce Eskişehir de anal kondilom amaliyatı oldum. Lazerle yakılmadı. Dr um bulaşıcı olduguiçin saglıklı deriyle birlikte keserek aldı dikişli yani.. ancak 2 hafta olmadına ragmen hiç bir sekilde tamamen ishal yapıcı ilacımı kullanmadan tuvsletimi yapamıyorum . Her tuvalette acillik oluyorum hayatım boyunca cekmediğim ve unutamayacagım agrı ve acı duyuyorum. Nefes slamitırum bazen çok acı cekiyorum.. ama acıdan lagmanı da uygulayamıyorum, biraz araştırınca makat darlığını buldum ve bendeki bütün belirtiler buna işaret ediyo., bundan sonrası için sizin yapabileceginiz bişi var mı? Dr uma güvenemiyorum lütfen cvp verin,.,,
  dr ergun aygören
  muayene etmemiz gerekir.

 4. Bursa’dan ben muzafer basurdan gelmiştim ve bana
  Yalnız tedavi uygulandı bana botokst yapıldıhiç birfaydas
  Olmadı başka doktora gittim ve Hagi doktora gitgide
  Oray git biz ilgilenemeyiz diyorlar ortada kaldım
  op. dr ergun aygören
  sorununuz için bize başvurabilirsiniz.05321522675
  gereken ne ise yardımcı oluruz

 5. Merhabalar hemoroid kanamam var 2 kere kolonoskopi oldum en son 6 ay once oldum ve vucudumda kan oranı düştüğü için kan verip daflon 500 mg başlayıp gönderdiler şimdi kanamamdan dolayı yaşam kalitem tekrar düştü 4. Evredeyim bana göre cehrahi müdale ne kadar çözüm olur ne kadar bir sürec gecer
  OP. DR ERGUN AYGÖREN
  thd yöntemi uyguluyoruz 4. evredeki hemoroidlerde.cerrahi bir yöntem değildir.05321522675 bu numaradan bilgi alabilirsiniz.

 6. Merhaba benimde ic basur var bastan distaydi v zaman gectikce ic basur olustu su cok fena sisti basur bursada polikilinik hangi semtte bende bunu kokten tedavi olmak istiyorum ve sgk gecerlimi cvp sevinirim
  op. dr ergun aygören
  SGK LI HASTALARIMIZA İLK MUAYENEMİZ ÜCRETSİZDİR.MUAYENE ARDINDAN VARSA HEMOROİDLERİNİZİN HANGİ EVREDE OLDUĞUNU VE HANGİ YÖNTEMDEN FAYDA GÖRECEĞİNİZİN BİLGİSİ PAYLAŞILACAKTIR. RANDEVU ALMAK İÇİN 05321522675 BU NUMARADAN YA DA SABİT HATLARIMIZDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ.

 7. telefon no yada adres lütfen aranacaksınız mesajı geldi ama arayan olmadı
  op. dr ergun aygören
  mutlaka aranmışsınızdır.05321522675 bu numaradan ulaşabilirsiniz.

 8. ben bursadan elif ebrar basurum var ve cok agrısı var aşırı kanama da az oluyo tedavi mümkûnmü acaba hangi hastade var bursada

  1. bursa nilüferdeyiz fsm bulvarında 05321522675 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

 9. Merhaba dış hemeroidle beraber çok ciddi ağrım var lazer ameliyatı mümkünmü zira işim çok yoğun

  1. hastalığınızın teşhisini koymak için muayene olmanız gerekir.

 10. İyi akşamlar hocam denizlide yaşıyorum nerede muayene olabilirim ufacık bi nohut tanesi kadar var
  op.dr ergun aygören
  tercih sizin neresi size yakınsa orayı tercih edebilirsiniz.

 11. Merhaba ben Kıbrıs’tan arıyorum. Ameliyatsız basur tedavisinin muayene ve operasyon ücretini öğrenmek istiyordum.Muhtemelen 2. evredeyim. Bilgi verirseniz mutlu olurum.
  op.dr.ergun aygören
  ancak muayene ardından hastalığınız seviyesi ve uygun olan yöntem belirlenebilir.baksettiğiniz seviyede rubber bant yöntemi kullanıyoruz.detaylı bilgi için 05321522675 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 12. İyi gunler hocam 3gunden beri asırı kanama oluyor bugun daha yogun kanama oldu baya halsiz düstüm suan yurtdiisndayim bu ulkede imkanlar zor geldimi amiliyata ve ya lazerle olabilirmiyim arti fiyatlar ne kadar hocam sigortam yok
  op.dr.ergun aygören
  makat muayenesi özel hastalara 150 tl dir. en kısa zamanda muayene için 05321522675 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 13. Merhaba Dr. Bey,bende aşırı gaz oluyor, bazen makatta acı ve bir kac damla kanoluyor dışkılama sırasinda basurmuyum acaba ben birde kacıncı evrede acaba rahatsizligim
  op.dr.ergun aygören
  makat muayenesi ardından hastalığınız hakkında bilgi verebiliriz.muayene etmeden hemoroid mi? kaçıncı evrede bilinmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme