Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren
Kolayca İletişim Kur Randevu Al Tedavi Ücretlerini Öğren

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal bölgede görülen hastalıkların büyük bir bölümü aslında günlük hayatta çokta dikkate almadığımız kabızlık yada tam tersi aşırı ishal gibi sorunlarla ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse Anal Fissür yada halk arasındaki tabiri ile makat çatlağı kadın, erkek, çocuk dahil tüm insanlarda görülür. Özellikle kabızlık problemi olan insanları etkisi altına almaktadır. Kalın bağırsakta sertleşen ve kalınlaşan dışkı anüsten geçerken anüsün çizilmesine, yırtılmasına neden olmaktadır. İlk etapta küçük bir çizik olmasına karşın sürekli dışkı ile temas ettiği için kendi kendine iyileşme imkanı neredeyse yoktur. Mutlaka muayene ile teşhis konmalı ve durumuna göre tedavi edilmelidir.

Anal Fissür

Anal Fissür Neden ve Nasıl Oluşur?
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi kabız insanların dışkısı daha sert ve kalın olmaktadır. Anüs kaslarını zorlayacak düzeyde olup, dışkılama esnasında dışkının içerisinde yer alan sert maddeler ciltte çizik oluşturur. Tabii ki bunun dışında farklı nedenlerde olabilir. Ters ilişki, anüse yabancı cisim sokma gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Dışkı sonrası ciddi bir can yanması ve bir kaç damla taze kan görülür. Artık bu noktadan sonra zamana karşı bir yarış başlamış durumdadır. En geç 10 gün içinde mutlaka bir doktora giderek teşhis ve tedavisine başlamalısınız.

Makat Çatlağı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Dışkılama esnasında sürekli karşınıza çıkan bu can yanması aslında sağlığımızın normal olmadığını göstermektedir. Bunun için mutlaka 10 gün içinde yeni dönemde bir cerraha muayene olmak gerekir. Gitmeniz gereken bölüm genel cerrahi olup, doktor seçimini ise makat hastalıkları alanında uzmanlaşmış olan Proktoloji uzmanlarından yapmanız önerilir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Kendi kendine geçme imkanı olmayıp, mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi işlemi doktor muayenesinden sonra yapılan teşhise göre yapılmalıdır. Çünkü hastalık 15 gün öncesi yada sonrası şeklinde ikiye ayrılmaktadır. 15 Gün öncesi durumlar yeni olarak değerlendirilir ve genelde krem ile tedavi denenir. 15 gün sonrası ile kronik hale geleceği için kremler yeterli olmayıp, Botoks yada ameliyat gibi cerrahi müdahale gerekir.

Rectoderm Yada Benzeri Nitro Gliserinli Kremler Önerilir
Hastalık ortaya çıktıktan sonra en geç 10-15 gün içinde muayene olmanız halinde doktorlarımız genelde Rectoderm yada benzeri nitro gliserinli kremler ile tedavi denemesi yapmaktadır. Krem etki etmemesi halinde daha etkili yöntemlere geçilir.

1 Dakikada Botoks Tedavisi
Özellikle kronik makat çatlağı tedavisinde en etkili yöntemlerden biri haline gelen Botoks enjeksiyonu ile kesin sonuç alınmaktadır. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılan botoks uygulaması ameliyatsız yöntem olup, kasların kesilmesi ve sonrasında gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz. Botoks yöntemini yakından tanımak ve uygulanışını görmek için aşağıda yer alan video’dan görebilirsiniz. Görüntü tedavi esnasında çekildiği için biraz mide bulandırıcı olabilir.

Anal Fissür Ameliyatı (Önerilmez)
Cerrahi yöntemlerden biride ameliyat olup, çok önerdiğimiz bir uygulama değildir. Yapılışına kabaca bakacak olursa yırtık olan bölge kesilerek alınmaktadır. Tabii ki bu kesi esnasında bazen sağlam makat kasları da alınmaktadır. Bu noktadan sonra kişinin gaz ve dışkı kaçırma gibi istenmeyen durumları ortaya çıkmaktadır. O nedenle ameliyat yerine daha çok ameliyatsız yöntemleri tercih etmelisiniz.

Anal fissür hakkında daha fazla bilgiye https://www.analfissur.com sitesi yanı sıra aşağıda yer alan soru ve yorum formundan genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Ergun Aygören’e sorabilirsiniz.

14 Comments

Add a Comment
 1. Ağustos’ta kızıma botoks yaptınız halen daha iyileşmiş değliz daha beliyecekmiyiz zaman zaman iyileşir gibi oluyor ama olmuyor ne yapalım gelelimi tekrar size Doktor Bey

  1. imrane: botox uygulamasından sonra hastalarımıza tuvalet alışkanlıkları,beslenmeleri,tuvalette ıkınma şiddeti gibi bilgileri paylaşıyoruz.Bunlara dikkat edilmediği durumda ara ara hastalarımızın şikayetleri güncellenebilir.kontorle gelmenizi öneririm.

 2. Hocam size nasıl ulaşabiliriz Bursa da bu tedaviyi yapacak bir hastane var mı?

  1. Bursa nilüferde hizmet vermekteyiz.

 3. anüste veya makatta daralma nasıl tedavi edilir

  1. muayene olmalısınız

 4. Hocam merhaba. Benimde şikayetim 1 2aydir sürekli kabız oluyorum tuvalete her çıktığımda makatimda acı daha sonrasında da bir kaç saat geçmeyen ağrı oluyor herhangi bi kanama yok. Sicak duş iyi geliyor ama bu durumdan dolayı tuvalete gitmeye korkar oldum. Ne yapabilirim kendimde saglikçıyım ama tedirginim

  1. şikayetleriniz kabızlığa bağlı kr. anal fissür olabilir kesin teşhis muayene ile belirlenmektedir.

 5. Sanirim bir ay oldu anal fissur hastalığıyla bogustugum. Sağlık ocağında dile getirdiğim de daflon 500 tablet ve proctolog krem yazdı. 20 gün kullandım tablet ve krem bitti. Şimdi ise tekrar aynı ilaçları bu sefer kendim aldim kullanıyom. Tek fark proctolog değilde rectoderm kullanıyorum. Siz hekimler genelde bir ayı geçerse kronik fissur diyorsunuz sanırım. Sizce ilaçlara devam mı edeyim. Yoksa size ugrayip botox mu yaptirayım. Muayene ücreti ve Botox fiyati nedir SGK anlaşması Botox ta yok diye duydum. Beni bilgilendirirmisiniz.
  OP.DR ERGUN AYGÖREN

  SGK LI HASTALARIMIZA MUAYENE ÜCRETSİZ.05321522675 NUMARALI TELEFONDAN RANDEVU VE BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

 6. Unuttum yazmayı. Botox un amacı kasili olan sfinger kaslarını bir sureligine felç edip diskilama nin kolay olmasını sagliyormus. Yani fissur olan bölgeye herhangi bir etkisi yokmuş diye arastirdim. Lakin ben eskiye oranla beslenmemi degistirdim genelde adana urfa doner cigkofte vb yemek tarzimi biraktim. 15 gundur kabiz değilim posali lifli yiyecekler yiyorum ve dışkı lama gayet rahat oluyor buna sfingerin kasildigini hissetmiyorum. Buna rağmen fissur um iyilesmedi. Bu şartlar altında yine de Botox mu yaptırmak gerekli. Değerli hekimlerimiz kusura bakmayın size işinizi öğretiyor gibi algılamayın lütfen öyle acı çekiyorum ki valla belki yonlendirmelerinize müteakip muayene ye hazırlıyorum kendimi. 38 yaşındayım grip nezle Vb. Gecici Hastalıklar harici hiç hasta olmazdim. Itiraf edeyim simdilerde hayatımda ilk defa sagligin değerini anladım. Allah herkese acil şifalar versin.

  op.dr ergun aygören
  MAKAT ÇATLAĞINDA BOTOX ENJEKSİYONU YAPIYORUZ.AMELİYATA GEREK KALMADAN MAKATTAKİ KAS GEVŞİYOR VE ÇATLAĞA SAĞLIKLI KAN DOLAŞIMI DÖNEREK İYİLEŞMESİ SAĞLANİYOR.BOTOX U UYGULADIĞIMIZDA İLACIN DOZU 1 HAFTA İÇERİSİNDE MAX. SEVİYEYE ULAŞIYOR BU SÜRECE KADAR AĞRILARINIZ AZALA AZALA DEVAM EDİYOR.AMAÇ KASILAN KASI GEVŞETMEK.ŞUAN O KAS SPAZM HALİNDE OLDUĞU İÇİN YARAYA SAĞLIKLI KAN DOLAŞIMI DÖNEMİYOR.KAN DOLAŞIMI OLMAYAN YERDE YARA İYİLEŞMESİ OLMAZ.ÇATLAK İÇİNDE GEÇERLİDİR BU.AMELİYATTA DA KASI GEVŞETMEK İÇİN KESERLER.DİREK ÇATLAĞA YAPILMAZ MÜDAHALE.DETAYLI BİLGİ İÇİN 05321522675 NUMARALI TELEFONU ARAYABİLİRSİNİZ.

 7. Ben fusur amelyatı olcam tedavisi veya amyant ne kada suruyo
  op.dr. ergun aygören
  anal fissür hastalığında botox uygulaması yapıyoruz

 8. Dr.bey ben bir hafta önce anal fissür tedavisi için botox yaptırdım size fakatgün geçtikce azalacak yere şikayetlerim saha arttı özellikle tuvalette ve sonrasında dayanılmaz acı çekiyorum normalde botox un faydası bir haftada olur demiştiniz teşekkür ederim
  op.dr. ergun aygören
  kontrole gelebilirsiniz.ilacın maksimum seviyeye ulaşması için 1 hafta kısa bir süre.orada gevşeme olacak ve çatlak iyileşecek.

 9. Merhaba analfissür botox tedavisini özel sigortalar karşılıyormu?
  op.dr.ergun aygören
  özel sağlık siğortanızın poliçesi ile alakalı bir durum bu.sigorta şirketinize sorarak karşılayıp karşılamadığını ya da kaçta kaçını karşıladığını öğrenebilirsiniz.

 10. Merhaba endikasyon disi kullanim raporu alsak botox u sgk karsilarmi
  op.dr.ergun aygören
  botox enjeksiyonunu sgk karşılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme